13 stycznia 2015

Prostki.

Jacek:
Wróciliśmy do domu. Zanim wyjedziemy na jakąś wycieczkę godną opisania podzielimy się jedną z poprzednich :)

Grażyna:
Dodaj, że wróciliśmy do domu po 3 mies nieobecności w nim!!!
Wyprawa do Prostek...
Wycieczka planowana jakiś czas wcześniej, bo odkopaliśmy w naszym informatorze turystycznym, że znajduje się tam Trójstyk z 1545 roku (mamy lekkie zboczenie na ich punkcie), miejsce gdzie przebiegała granica Królestwa Polskiego Prus Książęcych i Wielkiego Księstwa Litewskiego.





Kupkę informacji historycznych zebrał dla Was Jacek bo ja z historii wiem tyle ile muszę :)




Jacek:

Trochę historii, chociaż wiem, że nie każdego i nie każda historia musi interesować.
Prostki to wieś mazurska założona w 1432 roku przez braci Prostków, na obszarze Prus Książęcych. Od założenia miejscowości, aż do 1941 roku Prostki były pruską miejscowością graniczną.
Od 1807r przebiegała tu granica Prus z Księstwem Warszawskim, od 1815 z Rosją, od 1918 z Rzeczpospolitą a od 1939 z ZSRR. Od 1657 roku Prusy Książęce znajdowały się w unii z Brandenburgią, tworząc od 1701 roku Królestwo Prus zaś od 1871r zjednoczone Niemcy.
W roku 1545 Zygmunt II August sprawował władzę w Królestwie Polskim i Wielkim Księstwie Litewskim, Prusami władał margrabia Albrecht Hohenzollern w którym płynęła słowiańska krew.
Był synem Fryderyka Hohenzollrna i Zofii Jagielonki - córki Kazimierza Jagielończyka. To właśnie Albrecht Hohenzollrn w 1545 roku wybudował a właściwie zasponsorował, widoczny na zdjęciu słup graniczny który miał wyznaczać granicę obu władców: Polski, Litwy i Prus. Słup ten przetrwał w stanie prawie nienaruszonym do chwili obecnej.




Widoczny na zdjęciu bruk wyznaczał koniec terenu niemieckiego, w Rosji była droga gruntowa.
W chwili obecnej na terenie ówczesnej Rosji leży asfalt a na części niemieckiej pozostawiono zabytkowy bruk.




Budynki po obu stronach(foty niżej), to była strażnica (nie znalazłem o tym nigdzie wzmianki, informacja pochodzi od mieszkańców) natomiast w Wikipedii można przeczytać, że w tym budynku była karczma...



Tu prawdopodobnie dyżurował wartownik



Dziś wieś Prostki znajduje się na granicy województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego.


Sama droga do Prostek jest prosta i nie ma się co nad nią rozpisywać. Jechaliśmy przez Giżycko do Orzysza fajnym asfaltem, a dalej dla urozmaicenia drogi skręciliśmy na Bemowo Piskie i częściowo gruntówką na Nową Wieś Ełcką.
Przed Nową Wsią, podjeżdżając pod dosyć stromą górkę, mijaliśmy grupkę chłopaków w wieku gimnazjalnym (może starszych) wprowadzających od górkę rowery. Któryś krzyknął za nami "zaraz was wyprzedzimy". Niestety, ktoś kto pod górkę musi rower wprowadzać raczej ma marne szanse się z nami pościgać ;-P a oboje mieliśmy nadzieję na małe "przegonienie" młodzieży.
Mimo sakwy na bagażniku i przejechanych około 70 km :-)
Cała droga do Prostek wyszła 102 km, ostatnie 15 km jechaliśmy drogą krajową Ełk - Białystok, o bardzo dużym natężeniu ruchu samochodowego, ale innej alternatywy nie znalazłem.

Grażyna: 
Hehe :-) jakie wymęczone paszteciki na ostatniej focie ;-P
Ja chyba nie mam nic do dodania w tym temacie, bo od tej wyprawy trochę czasu już minęło...


  • Grażyna i Jacek





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz